Žalúzie

Vonkajšie žalúzie


Vonkajšie žalúzie sú najpoužívanejším exteriérovým tieniacim prvkom. Umožňujú plynule regulovať prirodzené osvetlenie, zachytávajú priame slnečné žiarenie a chránia pred jeho škodlivými účinkami. Umiestnením žalúzií do exteriéru najúčinnejšie ovplyvníte teplotu v interiéri.

Žalúzie sa dajú ovládať kľukou, šnúrou alebo elektropohonom 230V/50Hz. Motorové prevedenie má výhodu v možnosti zapojenia do centrálneho elektronického systému riadenia. Pokiaľ nie je stavebne pripravené inak, obvykle sa žalúzie dopĺňajú krycími plechmi pohľadovo prekrývajúce zväzky vytiahnutých žalúzií.

Používajú sa k tieneniu okien moderne postavených rodinných domov. Sú tiež vhodným riešením pre tienenie pásových okien administratívnych budov a komerčných objektov

Žalúzie sa predávajú už veľa rokov. Predtým chudobná farebná paleta bola mnohonásobne rozšírená, pribudli úplne nové druhy žalúzií, na ich výrobu sa začali využívať nové materiály vyznačujúce sa výbornými úžitkovými vlastnosťami a dizajnom, ktorý zaujme aj tých najnáročnejších zákazníkov.

Poslanie žalúzií

Žalúzie majú úplne jasné základné poslanie. Slúžia ako bariéra znemožňujúca prenikaniu svetla do interiéru, zároveň chránia život v dome pred nechcenými pohľadmi zvonku. Zaručujú tak potrebné súkromie.

Využitie žalúzií

Žalúzie sa stále využívajú tak, aby plnili svoje pôvodné poslanie. Naviac však pribudli ďalšie spôsoby ich využitia, ktoré vyplývajú z ich charakteristických vlastností. Veľmi dobre sa žalúzie využívajú všade tam, kde je treba rozdeliť priestor. Žalúzie vytvoria oddelené priestory bez nutnosti akýchkoľvek zásahov, umožnia opätovné spojenie, kedykoľvek je treba. Podľa použitých materiálov môžu svetlo tiež prepúšťať, a tak prinášajú ďalšie možnosti využitia. Konkrétne ich tak možno využiť napríklad v kanceláriách, či k oddeleniu kuchyne a jedálneho kúta.

Žalúzie sú dobrým riešením i tam, kde treba oddeliť úložné priestory, sú tak jednoduchou cestou k vytvoreniu úložných priestorov na mieru bez nutnosti vynakladania stoviek eur na dvere skríň.